9. Buto apžiūros

 

Pirmasis įspūdis

Šiame etape pirma užduotis - sudaryti puikų pirmą įspūdį. Pažvelkite į savo būstą pirkėjų akimis. Įsivaizduokite lankytojus, kai jie praveria jūsų buto duris. Tai, ką jie pirmą kartą pamatys, išgirs ir užuos, liks jų atmintyje visam laikui. Ar čia tvyro ramybės ir jaukumo atmosfera? Prieš kiekvieną apžiūrą namus išvėdinkite, sutvarkykite. Nepamirškite pasirūpinti tinkama temperatūra - komfortiška temperatūra suteikia jaukumo. Prisiminkite posakį: niekada neturėsite antros progos padaryti gerą pirmąjį įspūdį!

 

Nepamirškite patikrinti kaip jūsų būstas atrodo iš išorės. Ar tvarkingos bendros patalpos, ar pakankamas jų apšvietimas (laiptai, aikštelė, kt.)? Ar tvarkingas prieangis?

 

Savaime aišku, blogi kvapai visiškai nepriimtini. Nepersistenkite ir su aromatais: nenaudokite aštrių, stiprių ar egzotinių kvapų, nes yra žmonių, alergiškų stipriems kvapams. Geriau nedeginkite žvakių, smilkalų, nepurkškite oro gaiviklių. Geriausias oras – šviežias oras. Tačiau iš virtuvės sklindantis švelnus ką tik išvirtos kavos, šviežio pyrago ar duonos kvapas, gali padėti sukurti jaukią atmosferą.

 

Prisiminkite patarimus kaip paruošti butą pardavimui, kad jis būtų patrauklus pirkėjams.

 

Apžiūrų eiga

Pirmąją apžiūrą organizuokite praėjus 3-6 dienoms nuo pardavimo paskelbimo. Jei bus poreikis, organizuokite keletą apžiūrų pirmąsias dvi-tris savaites (prisiminkite: optimalus buto efektyvaus pardavimo terminas yra 2-4 savaitės).

 

Patogiausias laikas apžiūroms yra 18-20 val. darbo dieną, o išeiginėmis dienomis - šviesiu paros metu. Pirma kvieskite tuos pirkėjus, kurie jau yra pasiruošę pradėti pirkimo-pardavimo sandorį. Apžiūras išnaudokite ne tik tam, kad parodyti parduodamą būstą. Pasistenkite geriau pažinti savo pirkėjus. Tai pravers derybose dėl pardavimo sąlygų.

 

Į apžiūrą kvieskite po kelis pirkėjus, vieną po kito. Jei parduodate butą, vienam pirkėjui skirkite nuo 15 iki 30 min, priklausomai nuo buto dydžio (kuo didesnis, tuo daugiau laiko reikia jam apžiūrėti). Nepamirškite mandagiai įspėti kiekvieno, kad jie bus ne vieni, kad nevėluotų, kiek turės laiko apžiūrai. Jei negalės atvykti, ar vėluos, kad iš anksto praneštų. Jei bus tokių, kurie dėl objektyvių priežasčių negali atvykti nurodytu laiku, bet jūsų manymu yra realūs kandidatai nupirkti jūsų turtą, suteikite jiems galimybę apžiūrėti butą kitu laiku.

 

Jei jūsų būsto kaina yra tikrai patraukli, ir tinkamai parodote būsto privalumus, gali atsirasti net keli pirkėjai, kurie norės jį įsigyti ir bus pasiryžę sumokėti net gi daugiau. Tai yra idealus atvejis, toks ir turėtų būti jūsų tikslas. Ar esate pasiruošęs aukcionui? Patikėkite, tai nelengva užduotis. Turite ne tik mokėti tvarkytis su savo emocijomis, bet ir tiksliai „vairuoti“ situaciją.

 

Tokiu būdu organizuodami apžiūras ne tik sutaupysite savo laiko, bet ir paskatinsite konkurenciją tarp pirkėjų. Augant konkurencijai, pirkėjai greičiau apsisprendžia, yra linkę priimti pardavėjui palankesnes sąlygas.

 

Kad priimti galutinį sprendimą, neretai pirkėjai prašysis į apžiūrą antrą kartą. Motyvai gali būti patys įvairiausi, pvz.: su antra puse, jei pirmą kartą negalėjo atvykti abu; su visa savo šeima (ir su vaikais); su tėvais, pažįstamais, specialistais, kurių nuomonė pirkėjams reikalinga (dizaineriai, statybininkai, nt tarpininkai ar kt.). Tai normalu, sudarykite jiems sąlygas apžiūrėti savo būstą dar kartą. Tačiau išlikite nuoseklus ir dalykiškas. Pasiteiraukite kokiu tikslu nori apžiūrėti, kiek bus žmonių, kiek laiko norėtų skirti apžiūrai. Dar geriau, pasiūlyti savo laiką, pvz., „ar galėsite atvykti po 18 val.; ar jums užteks 20 min?” Taip atrodysite paslaugus ir rūpestingas šeimininkas.

 

Pardavimas

Ne paslaptis, jog mūsų sprendimai dažnai yra paremti emocijomis, sprendimas pirkti – ne išimtis. Pasistenkite, kad jūsų lankytojai nuo pirmos akimirkos jaustųsi patogiai. Šiltai pasitikite ir pakvieskite vidun. Prieš tai įjunkite šviesas, galite įjungti ramią muziką. Jei pageidaujate kad svečiai nusiautų batus, maloniai paprašykite, pasiūlykite šlepetes.

 

Leiskite pirkėjams ramiai apsidairyti. Nesekite jiems iš paskos ir nesistenkite „agituoti“, berdamas banalias frazes. Jei yra kažkokių trūkumų, neslėpkite, geriau apie juos pats subtiliai užsiminkite. Pabrėžkite privalumus, gerąsias savybes, skatinkite liesti. Jei jūsų klausia, maloniai atsakykite, bet nesivelkite į ilgą pokalbį.

 

Jei galvojate, kad apie kurį nors daiktą, aplinkybę verta pateikti išsamesnę informaciją, taip ir padarykite. Apžiūros pabaigoje drąsiai bet mandagiai pasidomėkite pirkėjų ar jiems patiko, ar jie įsivaizduoja save šiame būste. Jei kažkas nepatiko, tai kas būtent nepatiko (tai padės jums tinkamai pasiruošti kitoms apžiūroms).

 

Jei pirkėjas sako, kad viskas tenkina, „perku“, patikslinkite siūlomas pirkimo sąlygas: kainą (kokia yra didžiausia kaina, kurią jis gali sumokėti už jūsų butą?); kaip pirks (ar reikės banko paskolos, ar savo lėšomis?); persikraustymo terminai ir kitas jums aktualias sąlygas. Pasižymėkite pirkėjo kontaktus ir pasiūlymo sąlygas. Mandagiai atsakykite, kad sprendimą priimsite po to, kai parodysite butą visiems jūsų atrinktiems pirkėjams ir gausite jų pasiūlymus. Susitarkite, kada paskambinsite jam, kad pranešti savo sprendimą ir griežtai laikykitės duoto įsipareigojimo. Reikėtų susisiekti ne vėliau, kaip po 1-2 dienų.

 

Kiekvieną sekantį, kuris pasako „perku“, bet pasiūlo žemesnę kainą, supažindinkite su jau gautu geresniu pasiūlymu. Gali būti, kad pirkėjas čia pat arba neilgai pasitaręs „pagerins“ savo pasiūlymą jūsų naudai. Kad ir koks būtų jo pasiūlymas, priimkite jį ir susitarkite, jog pranešite savo sprendimą.

 

Po apžiūros, dar tą pačią dieną ar sekančią dieną susisiekite su visais, kurie pateikė pasiūlymus. Praneškite, koks buvo gautas geriausias, ir pasiteiraukite, ar pirkėjas norės pagerinti savo pasiūlymą. Tik neužsižaiskite, ir neblefuokite. Tai pavojinga, ypač jei esate nepatyręs. Būkite atsargus ir tikslus.

 

Tokiu būdu (aukciono principu) atrinksite sau geriausią pirkėją. Kaip jau minėjau, tai nėra paprasta. Tai emociškai ir psichologiškai sudėtingas darbas ir toli gražu ne kiekvienas gali jį gerai atlikti. Tam reikalingos specialios žinios, įgūdžiai, patirtis, todėl tuo užsiima profesionalūs tarpininkai – nekilnojamojo turto brokeriai. Jei pardavimas jums patinka, esate komunikabilus, turite įvairios gyvenimiškos patirties ir visiškai pasitikite savimi, jums taip pat gali pavykti.

 

Skaityti toliau 10. Derybos >>