Kas yra buto vertė ir buto kaina?

 

Bet kokia prekė/paslauga turi savo kainą – vertę, išreikštą pinigais. Bet prekės vertė ir kaina – tai ne tas pats, vertė ir kaina gali nesutapti. Tai ypač akivaizdu nekilnojamojo turto sandorių srityje.

 

Štai paprastas pavyzdys. Jūs turite butą ir svarstote galimybę parduoti jį arba įkeisti už paskolą verslui ar kokiam didesniam pirkiniui. Tuo tikslu užsakėte buto vertinimą. Vertintojas sudarė ataskaitą, kurioje nurodyta buto vertė – 120000 €. Kiek pagalvojęs, nusprendėte, kad parduosite ir patalpinote buto pardavimo skelbimą, kuriame nurodėte kainą 130000 € (pagalvojote “užsimesiu” šiek tiek deryboms, juk visi nori nuolaidų; arba, gal atsiras koks neišmanėlis pirkėjas, kuris sumokės daugiau, nei butas vertas). Kurį laiką skambučių netrūko, vis dėlto butas yra geroje vietoje, Vilniaus senamiestyje. Bet pageidaujančių apžiūrėti butą per visą mėnesį atsirado vos vienas. Per antrą mėnesį jau ir skambučių buvo tik keletas, o skambinantieji iš karto klausė „kiek nuleisite“. Šiek tiek sunerimęs, nusprendėte pasikonsultuoti su specialistais. Jus konsultuojantis nekilnojamojo turto brokeris nurodė, jog tokio buto rinkos vertė šiam momentui 108000-120000 €. Jūs suglumęs?! Turite keletą skirtingų skaičių, nors visi jie apibūdina to paties buto kainą. Kyla klausimai: kuri kaina yra “tikra”, už kiek galiu parduoti butą, kaip gauti daugiau?..

 

Buto vertė – tai sąlyginis dydis, parodantis kokiomis kainomis realiai vyksta panašių butų sandoriai rinkoje. Tai reiškia, kad norint parduoti butą rinkos sąlygomis, tikėtina, kad už jį būtų galima gauti kainą, artimą buto rinkos vertei.

 

Buto kaina – tai pirkėjo sumokėta už butą pinigų suma (ne skelbime nurodyta ar pardavėjo prašoma kaina, ne vertintojo ataskaitoje nurodyta vertės piniginė išraiška).

 

Grįžkime prie pavyzdžio. Tikriausiai įdomu už kiek galima parduoti minėtą butą? Štai atsakymas: gal būt ir atsiras pirkėjas, kuris pasiūlys už butą 125000 €. Bet tik tuo atveju, jei manys, kad jam tai ypač tinkamas variantas, ir kad butas gali „išslysti“ – jį gali nupirkti kitas pirkėjas. Pavyzdžiui, netoli šio buto yra pirkėjo vaiko mokykla, patogesnis susisiekimas su darboviete, pirkėjas turi apdailos darbų įmonę, todėl remontas jam kainuos žymiai pigiau. Be to, šiuo butu domisi dar keli pirkėjai ir jau pateikė savo kainos pasiūlymus. Tuo tarpu kitam pirkėjui neįsiūlysite ir už 108000 €, nes anot jo, ne tik butui reikia remonto, bet ir laiptinė „atrodo prastai“, ir namo fasadas “ne švyti”.

 

Šiuo pavyzdžiu noriu atkreipti dėmesį į tai, jog kainą nustato rinka – ne pardavėjai! Kaip suprasti „kainą nustato rinka“? Tai dėl pasiūlos-paklausos santykio ir visų rinkos dalyvių veiksmų bei lūkesčių susidariusios tokios rinkos sąlygos, kuriomis pirkėjas sutinka pirkti prekę, o pardavėjas sutinka parduoti.

 

Tiek buto pirkėjas, tiek buto pardavėjas turi gerai gaudytis rinkos kainose. Laimėti sau palankesnes sąlygas galima tik išmintingai išnaudojant esamą situaciją: žinant savo privalumus ir stipriąsias puses, bei tiksliai identifikavus kitos šalies silpnybes.

 

Minėtas pavyzdys taip pat parodo, kad norint parduoti butą geriausiomis sąlygomis, reikalingas geriausias buto pirkėjas - ne bet kuris, ne visi potencialūs pirkėjai. Juk sandoris gali įvykti tik su vienu pirkėju. Atsižvelgiant į tai, turi būti organizuojamas ir visas buto pardavimo procesas: visos pastangos turi būti nukreiptos į konkretaus būsto geriausio pirkėjo paiešką.

 

Norėdami parduoti savo butą, turite mokėti pritraukti kuo daugiau pirkėjų, atpažinti tarp jų geriausius potencialius pirkėjus. Galiausiai, sugebėti išskirti tą vienintelį, kuris gali pasiūlyti jums pačias geriausias pirkimo sąlygas.

Dažna pardavėjų klaida, jog dėl patirties ir specifinių žinių stokos jie pernelyg supaprastintai įsivaizduoja buto pardavimą, o į savo būstą žiūri kaip į paprastą prekę, gulinčią parduotuvės lentynoje, su prikabinta kainos etikete. Norint parduoti būstą ir turint tokį požiūrį, nieko kito nelieka, tik kaip „sugalvoti“ savo kainą (prikabinti kainos etiketę), padėti į lentyną (įdėti skelbimą), ir laukti pirkėjo. Jei pirkėjas „neateina“, raminti save „kam patiks, tas nupirks“, „kiekvienai prekei yra savo pirkėjas, reikia sulaukti“. Jei ilgesnį laiką nesulaukia, ryžtasi „numesti“ kainą ir vėl laukia. Tada sau bando įteigti, jog „niekas neperka, nėra pirkėjų...“. Atminkite, pirkėjų visada yra, kad ir kokia tuo metu rinka būtų.

 

Toliau ką būtina žinoti prieš parduodant:

 

Buto pardavimo žingsniai >>

 

Kaip geriau parduoti butą: pačiam, ar su tarpininku? >>