2. Buto pardavimo planavimas

 

Visą buto pardavimo procesą sudaro keletas skirtingų etapų. Norint efektyviai organizuoti ir valdyti buto pardavimą, išmintinga turėti aiškų veiksmų planą (tam tikram laikui nustatytą darbo tvarką tikslui pasiekti).

 

Buto pardavimo planavimas – tai viso buto pardavimo proceso detali apžvalga ir veiksmų eigos plano sudarymas, įvertinant asmeninę situaciją ir situaciją rinkoje. Galima pasakyti ir kitaip: buto pardavimas planuojamas tam, kad būtų surasti būdai kaip parduoti butą palankiausiomis sąlygomis. Perskaitę gidą, sudarykite savo buto efektyvaus pardavimo planą.

 

Pardavėjo situacija

Pirmiausia apžvelkite savo situaciją. Kokie yra jūsų tikslai? Ar buto pardavimas padės pasiekti tikslus? Įvardinkite savo poreikius, lūkesčius bei įvertinkite savo galimybes. Atsakykite sau į tokius klausimus:

  • Kodėl norite parduoti butą? Pavyzdžiui, dabartinis būstas per mažas / per didelis; senas, nepatrauklus, nepatogus ar neekonomiškas; išvykstate gyventi į kitą rajoną, miestą, ar šalį; paveldėjote ir antras būstas jums tiesiog nereikalingas - geriau pinigai,  ir pan.

  • Ką pardavęs darysite? Jei pirksite naują būstą, ar jau žinote kokį, ar tenkina naujo būsto kaina – ar ji „įkandama“? Ar pardavęs turėsite atiduoti paskolą ir t.t.

  • Ar nėra kliūčių ar apribojimų pardavimui? Ar butas neįkeistas, neareštuotas, nėra teisminių ginčų? Jei yra bendrasavininkai, ar jie sutinka parduoti? Ar tvarkingi buto dokumentai ir pan.? Jei yra bet kokių trukdžių, reikia juos pašalinti iki pardavimo, nes tai atbaido pirkėjus arba yra pagrindas jiems siūlyti žemesnę kainą.

  • Kaip pasikeistų jūsų asmeniniai planai, jei nepavyktų parduoti buto per norimą laiką, už planuotą kainą?

 

Nebūna „blogo“ ar „gero“ laiko parduoti būstą. Viskas priklauso nuo konkrečios situacijos. Prisiminkite – pirkėjų visada yra! Tačiau, jei neturėsite tikslo, nebūsite tvirtai apsisprendęs ir tam pasiruošęs, tik švaistysite savo laiką.

 

Rinkos situacija

Rinka – daugialypė ir sudėtinga sfera. Šio gido rėmuose siūlau pažvelgti į rinką kaip į laisvu pasirinkimu grįstus santykius tarp būsto pirkėjų ir pardavėjų. Turite žinoti pagrindinius faktus apie šios dienos būsto rinką, pasiūlą-paklausą, tendencijas. Norėdami laimėti sau palankesnes sąlygas, privalote žinoti žaidimo taisykles. Efektyvus buto pardavimas įmanomas suprantant rinkos dėsnius ir efektyviai išnaudojant esamas sąlygas.

 

Pvz., šiuo metu Vilniuje parduodamas tik kas dešimtas butas ir tik kas penkioliktas namas iš esančių pasiūloje. Virš 90 proc. visų parduodamų butų parduoda NT tarpininkai. Nors lūkesčiai dėl būsto kainų kilimo teigiami, tačiau ryškesnio kainų augimo nelaukiama.

 

Taigi, jums teks konkuruoti ne tik su panašiais parduodamais butais, bet ir su profesionaliais NT pardavėjais. Jei neturite nekilnojamojo turto pardavimo patirties, jums prireiks ne mažiau 3-6 mėn., kad stebėti ir pažinti rinką bei tendencijas, realų būsto kainų lygį, įgyti reikiamų žinių ir įgūdžių. Bent po keletą valandų per savaitę skirkite stebėti panašių butų skelbimus. Ilgesnį laiką sekdami skelbimus, pastebėsite, kurie yra patrauklesni ir kodėl, kurie pritraukia daugiau peržiūrų, o kurie skelbimai seni ir neaktualūs. Skambinkite ir tikslinkite informaciją, tikrinkite pardavėjų motyvaciją ir derybų įgūdžius bei ribas. Apžiūrėkite bent po keletą skirtingų butų skirtingose teritorijose, pasiaškinkite kokie privalumai akcentuojami, kokie būna trūkumai.

 

Žinoma, paprasčiau ir greičiau – pasikonsultuoti su specialistais. Paskambinus ar susitikus su keletu NT brokerių ir uždavus rūpimus klausimus, gausite išsamius atsakymus. Tačiau yra didelė pagunda, jog norėdami eiti lengvesniu keliu, atimsite iš savęs galimybę patiems patirti įvairių situacijų, sutikti įvarių žmonių, išgirsti skirtingų nuomonių ir argumentų, pagrindžiančių privalumus ir trūkumus, kainą. Žiūrėkite į tai kaip į mokymosi ir pažinimo procesą. Tai gali būti labai vertinga patirtis, kurią galėsite panaudoti parduodant savo būstą. Jei blogai išmanysite rinką, pirkimo ir pardavimo psichologiją, sunku bus tikėtis geriausio rezultato.

 

Konkurencija, rinkos poveikis

Rinka nuolat kinta, kainos tai kyla, tai leidžiasi. Tai priklauso nuo ekonominės situacijos, rinkos dalyvių lūkesčių ir, žinoma, nuo pasiūlos-paklausos santykio, bei kitų sąlygų. Rinkos dalyviai nuolat varžosi – konkuruoja. Vieni ieško būdų kaip parduoti butą brangiau, kiti - kaip nupirkti kuo pigiau. Būsto pardavėjams kyla klausimai: kaip efektyviai parduoti butą bet kokiomis rinkos sąlygomis; kaip konkuruoti su kitais parduodamais būstais, su kitais būstų pardavėjais; kaip padaryti, kad iš daugelio pasiūloje esančių būstų pirkėjai pasirinktų jų būstą. Bendras atsakymas šiems klausimams – ir jūs privalote konkuruoti, varžytis. Kaip tai padaryti? Trumpai būtų galima atsakyti taip:

 

  • Pirmiausia, privalote patraukti pirkėjų dėmesį. Sukurkite tokį pasiūlymą, kuriam neįmanoma atsispirti.

  • Tuomet sudarykite pirkėjams tokias sąlygas, kurios priverstų juos konkuruoti dėl jūsų būsto su kitais pirkėjais. Norėdami laimėti, pirkėjai privalės siūlyti geresnes sąlygas, nei jų konkurentai, o tai savaime naudinga pardavėjui.

  • Atrinkite geriausias sąlygas siūlantį pirkėją.

  • Galiausiai, organizuokite ir prižiūrėkite pirkimo-pardavimo sandorį.

 

Vienintelis būdas parduoti butą palankiausiomis sąlygomis - efektyvi konkurencija arba rinkos poveikis. Rinkos poveikiui gali būti naudojamos įvairios priemonės ir būdai – tai tik profesionalumo ir kūrybiškumo klausimas. Tolimesni skyriai sudaryti atsižvelgiant į dažniausiai naudojamus poveikio elementus, siekiant gauti didžiausios naudos būsto pardavėjui.

Parduodamo būsto rinkos vertė

Žinoti realią savo buto rinkos vertę – tai pagrindinė sąlyga, norint jį gerai parduoti. Sekantis žingsnis - teisingai nustatyti pradinę kainą. Tam turite atlikti panašių butų kainų tyrimą. Atminkite, skelbimuose nurodoma kaina – tai ne butų pardavimo kaina. Skelbimuose butų kainos paprastai aukštesnės. Privalote išsiaiškinti kokiomis kainomis realiai vyksta sandoriai.

 

Sandorių kainas ir kitą informaciją kaupia VĮ Registrų centras. Ši informacija viešai yra neprieinama, tačiau ją galite nusipirkti. Šiuo metu tai galite padaryti www.ntsandoriai.lt. Nekilnojamojo turto brokeriai šią informaciją taip pat valdo, ja dalinasi, konsultuoja, paprastai tai yra nemokama. Kai kurios agentūros turi savo sukurtas būsto vertės skaičiuokles. Tačiau aklai pasitikėti skaičiuoklėmis neverta, geriau asmeniškai pasikonsultuoti dėl savo turto vertės su keletu skirtingų brokerių. Daugiau apie tai, kaip nustatyti savo buto rinkos vertę ir pradinę buto pardavimo kainą, sužinosite temoje Parduodamo buto pateikimas, skyriuje Pradinės pardavimo kainos nustatymas.

 

Nepamirškite pagalvoti, kokios priemonės galėtų pakelti būsto vertę, padaryti jį patrauklesniu. Daugeliu atvejų pakanka atlikti smulkų remontą. Tik nepersistenkite, kruopščiai apskaičiuokite išlaidas ir įvertinkite numatomą naudą. Dažnai įvairūs patobulinimai gali kainuoti vos nuo keliasdešimt iki kelių šimtų eurų, tačiau to pakanka, kad parduodamas būstas būtų konkurencingas, jo vertė didesnė. Visais atvejais, nusprendus parduoti būstą, rekomenduojama atsikratyti nereikalingais, senais daiktais. Jie ne tik užgožia erdves, bet ir sudaro netvarkos įspūdį. Juk visuomet tvarkingas, prižiūrėtas butas yra patrauklesnis, o rūpestingi šeimininkai sukelia didesnį pasitikėjimą. Kaip paruošti butą pardavimui, sužinosite temoje Buto paruošimas pardavimui.

 

Buto pardavimo procesas

Norint parduoti bet kokį butą efektyviai, viena iš sąlygų – žinoti buto pardavimo procesą. Šis buto pardavimo gidas sudarytas atsižvelgiant į nuoseklią buto pradavimo proceso eigą.

 

Skaityti toliau 3. Dokumentai, reikalingi parduodant butą >>